Canisterapie – aktivita se psy

Canisterapie – aktivita se psy

Canisterapie probíhá v naší nemocnici již od ledna 2014. Za tu dobu si našla pevné místo v seznamu aktivit.

Canisterapie probíhá v naší nemocnici již od ledna 2014. Za tu dobu si našla pevné místo v seznamu aktivit. Aktivity se psy se těší velké oblibě klientů. Naši léčebnu dlouhodobě nemocných navštěvují 3 fenky zlatého retrívra, tu nejmladší znají někteří klienti od štěněte. V létě se do aktivit na zahradě zapojuje také fenka flat coated retrívra. Všechny fenky jsou vycvičeny a mají složeny speciální canisterapeutické zkoušky.

Aktivity můžeme rozdělit na kolektivní a individuální.

Kolektivní aktivity:

Tyto aktivity probíhají v letním období na zahradě, v ostatních měsících v kulturní místnosti. Psi přinášejí prvek radosti, povzbuzují komunikaci, zájem o okolí. Probíhá spontánní i mírně řízený kontakt se psem, hlazení, mazlení, krmení. Dochází k uvolnění emocí, klienti vzpomínají na svoje psy, povídají o nich ostatním, dalším výsledkem je uvolnění ztuhlých rukou a celkové povzbuzení k pohybu – otáčení se za psem, natahování se apod. Pes mění celkovou atmosféru setkání. Na zahradě je prostor například i pro hru (aportování), pozorování hry více psů, projevení péče a starostlivosti (klienti například kontrolují, zda se pes v teplém počasí dostatečně napil). Plánovaná návštěva psa je velkou motivací pro klienty opustit svůj pokoj a navštívit kulturní místnost nebo jít na zahradu.

Mezistupněm mezi kolektivními a individuálními aktivitami jsou aktivity na pokojích v případě, že má o psa zájem více obyvatel jednoho pokoje. Přítomnost psa povzbuzuje vzájemné interakce mezi klienty, komunikaci a zájem o okolí. Pes se stává prostředkem komunikace i v čase, kdy NENÍ přítomný. Tomuto napomáhají i fotografie z aktivit se psem, které klientům dodáváme, nebo je mají od canisterapeutky. Tyto fotografie také slouží ve chvílích návštěv – klienti spontánně fotky ukazují, hovoří o “jejich” psech, chlubí se blízkým. Každý příchod psa na pokoj je motivací k pohybu klientů, vytržení ze stereotypu, probuzení zájmu o okolí.

Individuální aktivity:

Samostatné individuální aktivity probíhají u konkrétního klienta na lůžku. Mohou mít podobu krátkého kontaktu – pozdravení se, pohlazení psa, rozloučení, až po třeba 15 minutách dlouhého setkání, kdy pes jde na lůžko, dochází k prohřátí klienta, fyzickému kontaktu, hlazení, mazlení a krmení. Prožívání je intenzivní a dlouhodobé, klient si povídá se psem a také s canisterapeutem o všem, co ho trápí i těší, nad čím přemýšlí. Dochází k propojení s reminiscenční terapií, uvolnění emocí, vzpomínek. Pro klienta je čas, kdy má psa pro sebe a má také nerušenou pozornost canisterapeuta, velmi významný.

Autor: Ing. Renata Hasilová, canisterapeutka