Moderní terapeutická krytí pracují na principu tvorby optimálně vlhkého prostředí v ráně, odtud také pojem vlhké hojení ran.
Již v šedesátých letech 20. století bylo prokázáno, že rána, která se hojí ve vlhkém prostředí, má až o 40 % kratší dobu hojení ve srovnání s krytím suchým obvazem. Tekutina, kterou rána vylučuje, obsahuje řadu růstových faktorů a výživných látek, které přispívají k úspěšnému hojení. Materiály užívané k ošetřování ran jsou uzpůsobeny k tomu, aby v ráně vlhké prostředí udržovaly.
Moderní řešení
Terapeutická krytí pracují na principu tvorby optimálně vlhkého prostředí v ráně, odtud také pojem vlhké hojení ran. Vlhkost rány je nezbytná pro dobrou granulaci a epitelizaci rány.
Přednosti vlhkého krytí
- udržuje konstantní teplotu rány
- zachovává výměnu plynů
- absorbuje či odvádí exsudát
- netraumatizuje ránu při převazech
- prodlužuje intervaly mezi převazy
- zkrácení doby léčby = ekonomická výhodnost
Většina vlhkého krytí chrání ránu před sekundární infekcí a vnějšími vlivy, některá působí dokonce antisepticky. Jedinečnou vlastností některých produktů vlhkého hojení ran je schopnost netraumaticky provádět débridement rány (odstranění nekrotické tkáně) rány.
Příčiny vzniku chronických ran
- lokální poruchy výživy kůže
- lokální působení tlaku, cévní poškození
- systémové onemocnění (infekční, nádorové, krevní apod.)
Hodnotící ukazatele rány
- příčina vzniku a stáří rány
- lokalizace a velikost rány
- okraje a hloubka rány
- vzhled spodiny
- množství sekrece z rány a bolestivost
- přítomnost infekce
- zápach a okolí rány
- současná či minulá lokální terapie
Tyto informace mají zásadní význam pro sledování procesu hojení a volbu optimálního léčebného postupu. V naší nemocnici používáme vnitřní formulář pro hodnocení chronické rány, který obsahuje všechny tyto údaje. Ošetřování ran a jejich léčbu pečlivě dokumentujeme, podrobné popisy jednotlivých fází hojení jsou doplněny fotkami.
Léčba chronických ran
Léčba chronické rány v naší nemocnici se neomezuje pouze na vlastní defekt, ale vyžaduje komplexní přístup. Je třeba pečovat o celého člověka (holistický přístup), dbát na udržení/dosažení nejvyšší možné kvality života ošetřovaného. Garantem vlhkého hojení ran je paní MUDr. Bukalová, která vede tým speciálně vyškolených sester.
Málokdo si dokáže představit, jak náročná péče o chronické rány a dekubity (proleženiny) je. V roce 2014 jsme přijali k hospitalizaci 634 pacientů na zdravotní lůžka a 56 klientů na oddělení sociálních lůžek. 163 pacientů/klientů bylo přijato s chronickou ránou nebo ranami. Léčili jsme 697 různých ran, dekubitů, defektů a poruch integrity kůže. Přes 100 ran jsme dokázali zcela vyléčit. Tady bych chtěla vyzvednout erudici všech členů ošetřovatelského týmu, kteří se na léčbě ran podílejí.
V léčbě chronických ran se zaměřujeme také na důslednou prevenci. Dovybavili jsme všechna oddělení antidekubitními polohovacími pomůckami za více než sto tisíc korun. Standardem je používání aktivních vzduchových antidekubitních matrací.
V péči o chronické rány využíváme rovněž nutriční podpory v podobě kvalitních nutridrinků. Neméně důležité je také používání velmi kvalitní, o pokožku pečující kosmetiky a pomůcek pro inkontinenci. Kosmetika a pomůcky používané v naší nemocnici patří k nejkvalitnějším vůbec.
Současné hojení ran zná mnoho typů vlhkého krytí. Všechny tyto druhy vlhké terapie, ačkoliv se mezi sebou liší v mechanismu účinku i kvalitě provedení, mají jedno společné – zpravidla ránu úspěšně vyléčí.
Autor: Mgr. Lenka Strnadová, hlavní sestra